172 mln zł długów e-sklepów

W ciągu roku dług e-sklepów zwiększył się o jedną trzecią i sięga ponad 172 mln zł wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. Największe problemy mają firmy handlujące na Allegro ich zadłużenie przekroczyło 142 mln zł.

8Jeszcze rok temu w Krajowym Rejestrze Długów widniało ponad 2,5 tys. e-sklepów, które miały do oddania swoim wierzycielom 117 mln zł. Aktualnie w bazie nierzetelnych płatników widnieje 3 069 internetowych sprzedawców, a ich łączny dług przekroczył 172 mln zł. Na zdecydowaną większość zaległości składa się zadłużenie firm handlujących na Allegro. 2 268 nieuczciwych przedsiębiorców z najpopularniejszej platformy e-sprzedaży w Polsce zalega ze spłatą 142,3 mln zł.

Na łączne zadłużenie złożyły się także długi sklepów z własną witryną internetową, które przekroczyło już 23,4 mln zł. Pozostałe 6,4 mln zł to niespłacone zobowiązania nieskategoryzowanych podmiotów, którzy zajmują się samodzielną sprzedażą online.

– Jak widać, ryzyko natrafienia na niewypłacalny e-sklep jest całkiem spore. Tym samym może zwiększyć się liczba niezadowolonych i oszukanych klientów. Z badania przeprowadzonego przez IMAS International, aż 68 proc. klientów ma zastrzeżenia wobec sklepów internetowych. Kupujący najczęściej narzekają na to, że nie doczekali się dostawy w ustalonym terminie, dostali produkt różniący się od tego, co oferował sklep albo w ogóle nie otrzymali swojego zamówienia – mówi Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

9Nierzetelnych sprzedawców internetowych do Krajowego Rejestru Długów zgłosiło 6,5 tys. oszukanych klientów. Wierzycielami są przede wszystkim firmy. Tylko nieznaczna część to poszkodowani konsumenci. Skąd taka drastyczna różnica? Jak przyznaje prezes Zarządu KRD, może to wynikać z niewiedzy konsumentów, że nie tylko przedsiębiorcy mogą dopisywać dłużników do biur informacji gospodarczych.

Wspólne badanie Długi e-handlu w Polsce Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Kaczmarski Inkasso zostało przeprowadzone 23 listopada 2016 roku. Jego pierwsza edycja miała miejsce pod koniec 2015 roku.

Źródło: http://www.dlahandlu.pl/handel-wielkopowierzchniowy/wiadomosci/172-mln-zl-dlugow-e-sklepow,57005.html

About Krzysiek Zabłocki 201 Articles
Jestem prywatnym przedsiębiorcą, właścicielem agencji reklamowej skupiającej się na produkcji oraz dystrybucji gadżetów reklamowych - od koszulek, poprzez kubki aż po profesjonalne wizytówki firmowe. W wolnych chwilach gram na gpw, prowadzę Blog Biznesowy Katalogfirmpolskich.pl oraz próbuję swoich sił na Forexie. Uwielbiam dobrą muzykę rockową! :)