Faktor i faktorant – kluczowe pojęcia w faktoringu

Faktor i faktorant – kluczowe pojęcia w faktoringu

Co to jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, która polega na wykupie wierzytelności przez firmę faktoringową od swojego kontrahenta. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca sprzedaje fakturę za wykonaną usługę lub sprzedany towar firmie faktoringowej, która w zamian za to przekazuje określoną kwotę na konto sprzedającego. Na korzyść przedsiębiorcy działa tu przede wszystkim aspekt finansowy – nie musi on czekać, aż kontrahenci w pełni uregulują swoje zobowiązania, a gotówkę otrzymuje zwykle już w ciągu kilku godzin od skorzystania z faktoringu.

Czym jest faktor?

Faktor to inaczej firma faktoringowa, czyli podmiot, który na zlecenie przedsiębiorcy wykupuje wierzytelność, jaką ten posiada w stosunku do swojego kontrahenta. Działają one głównie w branżach, w których transakcje wymagają przedpłat lub długich terminów płatności. Oferując swoje usługi, faktory umożliwiają klientom przyspieszenie przepływu środków finansowych, a co za tym idzie – zwiększenie płynności finansowej. Faktory oferują także pomoc w odzyskiwaniu należności od dłużników, co znacznie ułatwia przedsiębiorcom prowadzenie ich działalności.

Czym jest faktorant?

Faktorant to przedsiębiorca korzystający z usług faktoringu, czyli osoba, która sprzedaje swoje wierzytelności firmie faktoringowej. Faktorant posiada wzwyczaj swoje kontrahentów, którzy – z różnych przyczyn – nie chcą, lub nie mogą uregulować swojego długu na czas. Korzystając z usług faktoringowych, faktorant może z łatwością przyspieszyć przepływ środków finansowych w swojej firmie, a jednocześnie uniknąć stresu związanego z oczekiwaniem na uregulowanie należności przez swoich kontrahentów.

Podsumowując, faktoring to usługa finansowa, która zyskuje coraz więcej zwolenników wśród przedsiębiorców. Dzięki niej możliwe jest przyspieszenie przepływu środków finansowych, a co za tym idzie – zwiększenie płynności finansowej. Faktoring to także rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy szukają sposobu na uniknięcie stresu związanego z oczekiwaniem na uregulowanie należności przez swoich kontrahentów. Faktoring to także interesujący biznes dla faktoringowych, ponieważ to oni mają wgląd w rynki i decydują, co wykupują.

About Krzysiek Zabłocki 201 Articles
Jestem prywatnym przedsiębiorcą, właścicielem agencji reklamowej skupiającej się na produkcji oraz dystrybucji gadżetów reklamowych - od koszulek, poprzez kubki aż po profesjonalne wizytówki firmowe. W wolnych chwilach gram na gpw, prowadzę Blog Biznesowy Katalogfirmpolskich.pl oraz próbuję swoich sił na Forexie. Uwielbiam dobrą muzykę rockową! :)