Jak odwołać się od mandatu – krok po kroku

Jak odwołać się od mandatu – krok po kroku

Mandat drogowy to kosztowna sprawa, zwłaszcza jeśli jest niezasłużony. W takim przypadku można odwołać się od mandatu i spróbować uniknąć kary pieniężnej. Jak to jednak zrobić? W poniższym artykule krok po kroku przedstawiamy procedurę odwoływania się od mandatu.

Krok 1 – Sprawdź dokładnie podstawy mandatu

Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto dokładnie przeanalizować podstawy mandatu. Sprawdź, czy nie popełniłeś faktycznie wykroczenia drogowego – może to być przekroczenie prędkości, niedotrzymanie pierwszeństwa, niekorzystanie z pasów rowerowych, prowadzenie pod wpływem alkoholu lub narkotyków, brak zapięcia pasów bezpieczeństwa lub inne.

Jeśli naprawdę naruszyłeś przepisy ruchu drogowego, a mandat jest zasłużony, nie ma sensu odwoływać się od niego – ryzykujesz tylko dodatkowe koszty. Jeśli jednak uważasz, że mandat jest niezasłużony, przechodzisz do kolejnego kroku.

Krok 2 – Napisz odwołanie

Odwołanie to pisemna prośba do organu, który wystawił mandat, o unieważnienie decyzji. Odwołanie powinno zawierać szczegółowe uzasadnienie, dlaczego uważasz mandat za niezasłużony. Ponadto warto dołączyć dowody na poparcie swoich argumentów – na przykład zdjęcia, nagrania, świadectwa innych osób, które były na miejscu zdarzenia.

Właściwe organy, do których należy kierować odwołanie, to zazwyczaj Komendant Główny Policji lub Prezes Zarządu Dróg Wojewódzkich. Wymagają one określonego formatu odwołania, który można znaleźć na ich stronach internetowych. Pamiętaj, że odwołanie powinno być złożone w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia mandatu.

Krok 3 – Oczekuj na decyzję

Po złożeniu odwołania organ, który wystawił mandat, rozpatruje sprawę i wydaje decyzję. Jeśli organ uznaje, że mandat był niezasłużony, unieważnia go. Jeśli jednak uzasadnienie odwołania nie przekonuje organu, decyzja zostaje podtrzymana, a mandat należy zapłacić.

Warto pamiętać, że w przypadku przeprowadzenia postępowania administracyjnego związane z odwołaniem od mandatu, można skorzystać z pomocy prawnika lub doradcy podatkowego. Odpowiednio przygotowane odwołanie może zwiększyć szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji.

Wniosek

Odwołanie od mandatu drogowego to czasochłonny i często kosztowny proces, ale jeśli jesteś przekonany, że mandat jest niezasłużony, warto spróbować. Analiza podstaw mandatu, przygotowanie odpowiedniego odwołania i skorzystanie z pomocy profesjonalisty mogą pomóc w odwołaniu mandatu i uniknięciu niepotrzebnych kosztów.

About Krzysiek Zabłocki 201 Articles
Jestem prywatnym przedsiębiorcą, właścicielem agencji reklamowej skupiającej się na produkcji oraz dystrybucji gadżetów reklamowych - od koszulek, poprzez kubki aż po profesjonalne wizytówki firmowe. W wolnych chwilach gram na gpw, prowadzę Blog Biznesowy Katalogfirmpolskich.pl oraz próbuję swoich sił na Forexie. Uwielbiam dobrą muzykę rockową! :)