Jak odwołać się od mandatu za brak biletu w komunikacji miejskiej

Jak odwołać się od mandatu za brak biletu w komunikacji miejskiej?

Nieważny bilet lub jego brak, to jedna z najczęstszych przyczyn wystawienia mandatu przez kontrolerów w komunikacji miejskiej. Jeśli jednak mamy świadomość, że posiadaliśmy ważny bilet, lub chcemy podważyć podstawę wystawienia mandatu, możemy odwołać się od decyzji organu kontrolującego. Jak to zrobić?

Krok 1 – Sprawdź rodzaj i podstawy mandatu

Najważniejszym krokiem w tym procesie jest dokładne sprawdzenie dokumentu wystawionego przez kontrolera. W pierwszej kolejności trzeba stwierdzić, czy przewoźnik, który wystawił mandat, jest zobowiązany do wystawienia go na mocy ustawy, czy też na podstawie ustawy mandatowej. W przypadku pierwszej sytuacji należy skontaktować się z przewoźnikiem i uzyskać informacje na temat procedur odwoławczych. Jeśli natomiast decyzja została podjęta na podstawie ustawy mandatowej, należy zwrócić uwagę na to, czy pojawiła się wskazówka co do możliwości odwołania się od mandatu. W przypadku braku takowego odesłania należy w pierwszej kolejności zażądać od kontrolera pisemnego potwierdzenia powyższej informacji.

Krok 2 – Przygotuj odpowiednie dokumenty

Po upewnieniu się, że można w ogóle odwołać się od mandatu, należy przygotować odpowiedni dokument. W przypadku odwołania do sądu, będzie to pozwanie do sądu. W pozostałych przypadkach, napisanie skargi będzie optymalnym rozwiązaniem. W dokumencie należy precyzyjnie określić, dlaczego odwołujemy się od mandatu, jaki jest fakt, który chcemy podważyć i co chcemy osiągnąć. Warto również zamieścić wszelkie dokumenty, które potwierdzają nasze racje. Możemy zatem dołączyć skan biletu, który posiadam, a który mógł zostać błędnie zinterpretowany przez kontrolera.

Krok 3 – Dostarczenie dokumentów do odpowiedniego organu

O ostatniej zasadniczej kwestii decyduje miejsce wystawienia mandatu. W przypadku mandatu wystawionego w transporcie lokalnym, należy się udać do odpowiadającej mu straży miejskiej. W przypadku mandatu wystawionego przez policję, dokumenty należy dostarczyć do właściwego komisariatu lub urzędu policyjnego. W przypadku zażalenia na mandat wystawiony przez drużyny prewencji, należy udać się do urzędu miasta lub gminy. W każdym przypadku skarga musi zostać złożona w ciągu 14 dni od dnia otrzymania mandatu.

W przypadku wystawienia mandatu na podstawie ustawy mandatowej, warto pamiętać, że możemy odwołać się również do sądu. Warto jednak pamiętać, że jest to droższa i bardziej skomplikowana procedura, a nasze szanse na odwołanie mandatu zależą od licznych czynników. Na ostateczne rozstrzygnięcie procesu możemy musieć poczekać parę miesięcy. Dlatego w większości przypadków warto przemyśleć, czy nie byłoby lepiej zrezygnować z postępowania odwoławczego i jedynie uiścić niewielką kwotę, jaką wynosi mandat.

About Krzysiek Zabłocki 201 Articles
Jestem prywatnym przedsiębiorcą, właścicielem agencji reklamowej skupiającej się na produkcji oraz dystrybucji gadżetów reklamowych - od koszulek, poprzez kubki aż po profesjonalne wizytówki firmowe. W wolnych chwilach gram na gpw, prowadzę Blog Biznesowy Katalogfirmpolskich.pl oraz próbuję swoich sił na Forexie. Uwielbiam dobrą muzykę rockową! :)