Jak zmniejszyć podatek dochodowy na koniec roku?

Jak zmniejszyć podatek dochodowy na koniec roku?

Podatek dochodowy jest jednym z podstawowych obciążeń finansowych każdego pracującego człowieka. Większość z nas próbuje zminimalizować tę kwotę za pomocą rozmaitych narzędzi. Jak zwiększyć nasze szanse na otrzymanie niższej kwoty podatkowej pod koniec roku?

Zainwestuj w IKE

IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) jest jednym z najpopularniejszych sposobów na optymalizację zdolności oszczędnościowych i redukcję podatków. Dzięki IKE możesz odliczyć określoną kwotę od dochodów z podatku dochodowego. Maksymalna kwota odliczenia w 2019 roku to 5 239 zł dla osób do 26 roku życia, 18 487 zł dla osób w wieku od 27 do 50 lat i 18 267 zł dla osób powyżej 50 roku życia.

Pieniądze wpłacone na IKE są wolne od podatku i rosną na zasadzie procentowej. Przeznaczone są wyłącznie na emerytury. Dzięki temu możesz zapewnić sobie dodatkowe środki finansowe po przejściu na emeryturę, a jednocześnie zmniejszyć swoją kwotę podatku dochodowego z roku na rok.

Odliczaj koszty związane z pracą

Kolejnym sposobem na zmniejszenie podatku dochodowego jest odliczanie kosztów związanych z pracą. Wśród nich znajdziemy między innymi koszty dojazdu do pracy, koszty zakupu specjalistycznego sprzętu, koszty kształcenia i szkoleń, a także koszty związane z wyjazdami służbowymi.

Warto pamiętać, że koszty związane z pracą muszą być udokumentowane. W przypadku kosztów dojazdu do pracy możesz odliczyć kwotę, która wynika z odległości pomiędzy Twoim miejscem zamieszkania a miejscem pracy. W przypadku innych kosztów najlepiej skonsultować się z doradcą podatkowym.

Opracuj plan oszczędnościowy

Kolejnym ważnym krokiem w kierunku zmniejszenia podatku dochodowego jest opracowanie planu oszczędnościowego. Plan ten powinien uwzględniać Twoje priorytety oraz cele finansowe, takie jak emerytura, zakup nieruchomości lub studia dzieci.

Warto zacząć od określenia swojego dochodu netto oraz wydatków, takich jak rachunki, kredyty i codzienne zakupy. Na tej podstawie określ kwotę, którą możesz przeznaczyć na oszczędzanie.

Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju oszczędności. Najlepiej wybierz te, które zapewnią Ci największe korzyści podatkowe, takie jak IKE, PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) lub ulgi podatkowe na rynku nieruchomości.

Podsumowując, istnieją różne sposoby na zmniejszenie podatku dochodowego na koniec roku. Warto skorzystać z każdej dostępnej opcji, takiej jak IKE, odliczenia kosztów związanych z pracą oraz opracowania planu oszczędnościowego. Dzięki temu możesz osiągnąć oszczędności finansowe oraz zapewnić sobie lepsze zabezpieczenie na przyszłość.

About Krzysiek Zabłocki 201 Articles
Jestem prywatnym przedsiębiorcą, właścicielem agencji reklamowej skupiającej się na produkcji oraz dystrybucji gadżetów reklamowych - od koszulek, poprzez kubki aż po profesjonalne wizytówki firmowe. W wolnych chwilach gram na gpw, prowadzę Blog Biznesowy Katalogfirmpolskich.pl oraz próbuję swoich sił na Forexie. Uwielbiam dobrą muzykę rockową! :)