Jakie są sposoby ochrony przed nieuzasadnioną egzekucją komorniczą?

Jakie są sposoby ochrony przed nieuzasadnioną egzekucją komorniczą?

Nieuzasadniona egzekucja komornicza to straszy sen dla każdego dłużnika. Komornik ma szerokie uprawnienia i może zająć mienie dłużnika w celu spłaty jego zobowiązań. Właśnie dlatego warto poznać sposoby, które pomogą nam się przed nią obronić.

Kontakt z komornikiem

Najważniejsze, co należy zrobić, to skontaktować się z komornikiem. To on odpowiada za proces egzekucyjny i to właśnie z nim trzeba porozmawiać w celu uniknięcia nieuzasadnionej egzekucji. Dłużnik powinien dokładnie przedstawić swoją sytuację finansową oraz udowodnić, że jego sytuacja nie pozwala na pokrycie całej długu. Komornik może wtedy rozważyć możliwość zawieszenia postępowania egzekucyjnego lub udzielenia dłużnikowi ułatwień w spłacie długu.

Udział prawnika

Jeśli jednak rozmowa z komornikiem nie przynosi pozytywnych efektów, warto skorzystać z pomocy prawnika. Prawnik może pomóc w przygotowaniu wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego lub o wydanie decyzji o umorzeniu długu. Ponadto, prawnik może pomóc w kwestiach proceduralnych, jakie trzeba spełnić, aby uniknąć egzekucji. Warto pamiętać, że koszt usług prawnika będzie zależał od skomplikowania sprawy i stawek, jakie przyjmie prawnik.

Zgłaszanie sprzeciwu

Jeśli komornik zajął mienie dłużnika, a dłużnik uważa, że egzekucja jest nieuzasadniona, ma prawo do złożenia sprzeciwu. W takim przypadku sprawa zostanie skierowana do sądu, który zbada ją ponownie. Warto pamiętać, że sprzeciw trzeba złożyć w ciągu 7 dni od doręczenia tytułu egzekucyjnego. Warto również pamiętać, że zgłoszenie sprzeciwu nie zawiesza egzekucji. Dzięki temu dłużnik ma więcej czasu na przygotowanie się do walki o swoje prawa.

Podsumowanie

Ochrona przed nieuzasadnioną egzekucją komorniczą wymaga aktywności ze strony dłużnika. Najważniejsze, to skontaktować się z komornikiem i przedstawić swoją sytuację finansową. Jeśli taka rozmowa nie przynosi pozytywnych efektów, trzeba skorzystać z pomocy prawnika. W przypadku zajęcia mienia, dłużnik ma prawo złożyć sprzeciw w ciągu 7 dni. Warto pamiętać, że walka o swoje prawa wymaga czasu i zaangażowania, ale na pewno warto walczyć, by uniknąć nieuzasadnionej egzekucji.

About Krzysiek Zabłocki 201 Articles
Jestem prywatnym przedsiębiorcą, właścicielem agencji reklamowej skupiającej się na produkcji oraz dystrybucji gadżetów reklamowych - od koszulek, poprzez kubki aż po profesjonalne wizytówki firmowe. W wolnych chwilach gram na gpw, prowadzę Blog Biznesowy Katalogfirmpolskich.pl oraz próbuję swoich sił na Forexie. Uwielbiam dobrą muzykę rockową! :)