Kiedy urząd nie działa – jak odwołać się od decyzji?

Kiedy urząd nie działa?

Urządzenia codziennego użytku, jak lodówki, pralki czy kuchenki, czasem ulegają awariom. W takiej sytuacji zazwyczaj zgłaszamy usterkę lub dzwonimy po serwis. Jednak co zrobić, gdy nie działa urządzenie urzędowe, a konkretniej – urząd administracyjny?

Odwołanie od decyzji

W sytuacji, gdy dostajemy decyzję urzędu, która nas nie satysfakcjonuje, mamy prawo się odwołać. Odwołanie jest to pismo skierowane do właściwego organu, w którym wnioskujemy o ponowne rozpatrzenie naszej sprawy lub podjęcie działań naprawczych.

Jak napisać odwołanie?

Odwołanie powinno zawierać nasze dane osobowe, numer sprawy, którą chcemy odwołać oraz uzasadnienie, dlaczego nie zgadzamy się z decyzją. Warto również dołączyć dokumenty, które popierają nasze stanowisko oraz odwołać się do przepisów prawa.

Pamiętajmy, że odwołanie musi być napisane w sposób zrozumiały, precyzyjny i przejrzysty. Nie powinno zawierać obraźliwych sformułowań ani nieuzasadnionych wymagań.

Odwołanie powinno być złożone w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Nie ma konieczności składania go osobiście – możemy wysłać je listem poleconym lub przesłać w formie elektronicznej przez platformę ePUAP.

Co dalej?

Po otrzymaniu odwołania, organ zajmujący się sprawą (na przykład Wojewódzki Sąd Administracyjny) ma obowiązek przeprowadzenia postępowania i ponownego rozpatrzenia sprawy. W tym czasie nasza sprawa pozostaje zawieszona.

Jeżeli organ zmieni swoją decyzję, to sprawa zostanie zakończona, a my uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt. Natomiast, jeżeli organ nie zmieni swojego stanowiska, to nadal mamy prawo odwołać się do wyższej instancji.

Podsumowując – jeśli nie zgadzamy się z decyzją urzędu, to nie pozostaje nam nic innego, jak napisać odwołanie. Warto przy tym pamiętać, że odwołanie musi być złożone w terminie 14 dni od otrzymania decyzji, w sposób zrozumiały i precyzyjny. Warto dołączyć dokumenty, które popierają nasze stanowisko oraz odwołać się do przepisów prawa.

About Krzysiek Zabłocki 201 Articles
Jestem prywatnym przedsiębiorcą, właścicielem agencji reklamowej skupiającej się na produkcji oraz dystrybucji gadżetów reklamowych - od koszulek, poprzez kubki aż po profesjonalne wizytówki firmowe. W wolnych chwilach gram na gpw, prowadzę Blog Biznesowy Katalogfirmpolskich.pl oraz próbuję swoich sił na Forexie. Uwielbiam dobrą muzykę rockową! :)