
Niepodważalnie można stwierdzić, że skaner 3D to urządzenie przyszłości. Obszar jego zastosowania jest ogromny i z każdym dniem się rozszerza. Urządzenie działa sprawnie i szybko, najpierw analizując dowolny przedmiot, a nawet otoczenie, a następnie tworząc jego trójwymiarowy model cyfrowy. Skaner 3D wykorzystuje się zarówno do pomiarów jednostkowych, seryjnych, a także w procesie projektowania i prototypowania.
Obszar wykorzystania skanerów 3D
Skanery 3D to urządzenie dosyć kosztowne, dlatego jeśli szukasz profesjonalnej firmy, która wykona dla ciebie skanowanie 3D, sprawdź ofertę www.B3D.com.pl. Firma zajmuje się kontrolą jakości, drukowaniem 3D, modelowaniem 3D, skanowaniem 3D, skanowaniem budynków 3D, a także inżynierią odwrotną.
Obszarów, w jakich wykorzystuje się skanowanie 3D, jest wiele. Oto niektóre z nich:
- archeologia,
- archiwizacja zbiorów,
- bezdotykowa inspekcja,
- digitalizacja obiektów,
- edukacja,
- energetyka,
- hutnictwo,
- kontrola zużycia,
- kryminalistyka,
- lotnictwo,
- medycyna,
- motoryzacja,
- muzealnictwo,
- narzędziownie,
- odlewnictwo,
- pomiar geometrii, objętości i pola powierzchni obiektów rzeczywistych,
- projektowanie,
- przemysł samochodowy,
- przetwórstwo szkła,
- przetwórstwo tworzyw sztucznych,
- szybkie prototypowanie,
- testy i symulacje,
- wirtualne muzea,
- wzornictwo.
i wiele więcej.
Na czym polega skanowanie 3D?
Skanowanie 3D to nic innego, jak zebranie dużej ilości punktów, znajdujących się na powierzchni skanowanego obiektu i przeniesienie ich do wirtualnej rzeczywistości. Zeskanowane punkty są łączone w siatkę trójkątów. W tym czasie odwzorowywany jest kształt obiektu. Dokładność jest tu kluczowa, dlatego im więcej zebranych punktów, tym bardziej precyzyjny jest zeskanowany obiekt.
Technologii skanowania 3D jest wiele, m. in.:
- technologia kontaktowa (stykowa) – skanowanie poprzez umieszczenie przedmiotu na wyszlifowanej płycie pomiarowej,
- technologia bezkontaktowa (bezstykowa) aktywna – skanowanie skanerami emitującymi światło, ultradźwięki lub promieniowanie rentgenowskie, dzięki czemu wykrywają powstające refleksje lub promieniowanie przechodzące przez badany obiekt,
- technologia bezkontaktowa pasywna – urządzenie do skanowanie nie emituje własnego światła – analizuje naturalne światła otoczenia.
Czym jest inżynieria odwrotna?
Inżynieria odwrotna jest inaczej nazywana programowaniem zwrotnym, inżynierią wsteczną, czy techniką odwracania. Najprościej mówiąc chodzi o zbadanie obiektu i ustalenie, jak został wykonany i jak działa. Technologię tę wykorzystuje się do konstruowania odpowiedników produktów, powiększania gamy własnych, ale również do audytu bezpieczeństwa. Chcesz dowiedzieć się więcej o inżynierii odwrotnej? Zajrzyj na https://b3d.com.pl/36/inzynieria-odwrotna.
Podsumowanie
Zapotrzebowanie na modele 3D w z roku na rok wzrasta, a razem z nim zwiększa się gama urządzeń oferowanych na rynku. Mimo tego, że historia technologii skanowania 3D nie jest długa i ciągle się rozwija, z pewnością można stwierdzić, że już teraz jest ogromnie przydatna, a wręcz niezbędna w wielu dziedzinach.